Wednesday, Jul 23, 2014
Sports

2013-14 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL AND RECAPS (thru 01-24)


Published:

TOP 10

RK NAME SCH YR W L PINS

1. Vines, Anthony WW 12th 49* 3 36*

2. Padilla, Dante+ WW 12th 46 8 23

3. Contegiacomo, Anthony NCT 10th 46 10 27

4. Nieves, Jesus+ WW 12th 44 6 29

5. Smith, Brandon WW 10th 40 14 25

6. Espinosa, Mark NCT 11th 40 16 18

7. Alicea, Raivyn NCT 11th 38 17 16

8. Gaudin, Jesse= HER 12th 36 2 22

9. McDonald, Michael=% SPG 11th 35 0 25

10. Brooks, Dean NCT 10th 35 19 18

* Denotes county leader

= Denotes 2013 state placer

+ Denotes 2013 state qualifier

& Denotes 2012 state placer

% Denotes 2012 state qualifier.

2013-14 Central Bears (thru 01-31)

NAME YR W L PINS

Brackrog, Selena 12th 2 9 0

Brown, Brandon 12th 17 2 7

Brown, Devin 9th 0 13 0

Carswell, Joy 9th 1 7 0

Keister, Adam 10th 4 3 2

Mestres, Austin 12th 5 4 2

Morales, Steven 10th 0 8 0

Templar, John 11th 3 2 0

TOTALS (8) 32 48 11

2013-14 Hernando Leopards (thru 01-24)

NAME YR W L PINS

Avery, Jamon 11th 0 2 0

Ellerbee, Dakota 9th 1 4 0

Ertl, Andrew 9th 2 8 1

Ertl, Brennan 12th 33 8 12

Fouts, Johnny 10th 15 24 7

Gaudin, Jesse 12th 36 2 22

Genberg, Sonnie 12th 19 9 10

Graves, Robert 10th 5 13 1

Hammett, Colton 10th 1 3 0

Hester, Matt 11th 16 22 0

Listebarger, Michael 10th 3 2 2

Maniates, Codey 9th 10 16 5

Mosher, Bailey 11th 33 13 19

Peeler, Josh 10th 4 9 1

Ray, Tyler 10th 3 2 2

Richards, Kyle 10th 2 10 0 -

Smith, Bobby 12th 3 6 3

Swain, Ricky 12th 21 22 10

Terkovich, Abel 10th 20 20 9

Watson, Austin 9th 9 13 4

Watson, Jordan 12th 11 19 2

Webber, Austin 11th 22 17 15

Whitaker, Lane 10th 13 13 8

Wilkins, Clint 11th 6 3 1

TOTALS (24) 288 260 133

2013-14 Nature Coast Technical Sharks (thru 01-31)

NAME YR W L PINS

Alicea, Christian 11th 4 13 1

Alicea, Raivyn 11th 38 17 16

Brooks, Dean 10th 35 19 18

Contegiacomo, Anthony 10th 46 10 27

D'Amico, James 10th 13 10 6

Davis, Keegan 10th 6 11 3

DeFranco, Joey 11th 34 16 23

Espinosa, Mark 11th 40 16 18

Gibson, Jordan 9th 10 23 7

Gonsalves, Ethan 9th 0 1 0

Gray, Le'Shaun 11th 29 11 9

Jazikoff, Jeramie 11th 30 10 13

Moore, Austin 11th 3 4 0

Oliveira, Austin 11th 1 0 0

Ritchie, Frank 11th 29 12 16

Rivera, Adrian 11th 28 9 7

Schaefer, Kyle 10th 5 5 1

Smith, DeShawn 10th 4 10 2

Young, Travis 10th 12 17 7

TOTALS (19) 367 214 74

2013-14 Springstead Eagles (thru 01-31)

NAME YR W L PINS

Buonanno, Vincent 12th 23 12 8

Burzumato, Ryan 10th 3 8 2

D'Alessandro, Quentin 11th 22 13 12

Erwin, Daniel 9th 1 10 0

Holdway, Rob 11th 11 16 7

Humphrey, Corey 12th 32 6 19

Landgraff, Matt 11th 34 2 25

Lindsey, Matt 10th 0 6 0

McDonald, Michael 11th 35 0 25

O'Neil, Travis 12th 16 8 9

Rivera, Jordan 12th 29 3 15

Rivera, Richie 9th 19 13 11

Smith, Andrew 11th 34 6 22

Stoakes, Alex 9th 0 2 0

Swift, Billy 11th 30 6 12

Voisinet, Jonathan 11th 6 10 4

Wiggins, Shane 12th 3 6 2

Williams, Travis 9th 5 10 3

TOTALS (16) 300 135 176

2013-14 Weeki Wachee Hornets (thru 01-31)

NAME YR W L PINS

Beck, Gavin 11th 12 22 3

DeJesus, Nathaniel 10th 29 21 13

Enoch, Brandon 10th 21 16 14

Gathright, Kyle 10th 5 36 1

Gibson, Hunter 9th 22 22 8

Gomez, Alex 9th 5 2 1

Hernandez, Jesse 12th 10 9 4

Nieves, Jesus 12th 44 6 29

Padilla, Dante 12th 46 8 23

Smith, Brandon 10th 40 14 25

Quinn, Austin 10th 2 6 0

Vines, Anthony 12th 49 3 36

Withrock, Aliyah 10th 1 0 0

Wilson, Jake 10th 9 13 6

TOTALS (13) 295 178 163

2013-14 Hernando County Wrestling Recaps:

2013-14 Central Bears

Head Coach - Tim Brown (2nd Year: 0-11-0; 2-24-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Brooksville-Hernando^ Away L 18-54

11-15 Venice^ Away L 6-76

11-15 Clearwater-Countryside^ Away L 10-66

11-16 Crystal River^ Away L 12-66

11-16 Lecanto^ Away L 18-51

11-16 Land O' Lakes^ Away L 18-60

11-16 Belleview^ Away L 21-60

11-16 Weeki Wachee Duals^ Away 15th/15 teams

11-30 Ocala-Forest Invitational Away DNP/NO SHOW

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.* Away 24th/30 teams

12-20 New Port Richey-Ridgewood% Away L 6-42

12-20 New Port Richey-Mitchell% Away L 5-66

12-20 Wesley Chapel-Wiregrass Ranch% Away L 6-48

12-20 Dunedin% Away L 3-78

12-20 Gulf Duals% Away 17th/17 teams.

01-04 Springstead Invitational+ Away DNP/NO SHOW

01-18 Ippolito Tournament& Away 35th (tie)/36 teams

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Away 10 a.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

+ Denotes @ 24th Springstead Invitational @ Spring Hill-Springstead.

& Denotes @ Brandon 30th annual Tony Ippolito Tournament.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Hernando Leopards

Head Coach - David Pritz (2nd Year: 17-16-0; 25-40-0)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Brooksville-Central^ Away W 54-18

11-15 Land O' Lakes^ Away W 41-33

11-15 Venice^ Away L 6-69

11-16 Lecanto^ Away W 54-18

11-16 Belleview^ Away L 36-42

11-16 Clearwater-Countryside^ Away W 48-33

11-16 Crystal River^ Away L 11-64

11-16 Inverness-Citrus^ Away L 24-60

11-17 Weeki Wachee Duals^ Away 8th/15 teams

11-23 Ocala-Trinity Catholic& Away W 60-18

11-23 Citra-North Marion& Away W 78-6

11-23 Gainesville& Away L 39-42

11-23 Brooksville-Nature Coast Technical&Away W 44-33

11-23 Belleview& Away W 40-39

11-23 Belleview Duals& Away 2nd/8 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.+ Home 9th/30 teams

12-10 Land O' Lakes Home W 48-24

12-13 Ocala-West Port~ Away L 33-39

12-13 Belleview~ Away W 39-34

12-13 Weeki Wachee~ Away W 48-26

12-13 The Villages~ Away W 54-24

12-14 Dunnellon~ Away W 72-6

12-14 Crystal River~ Away L 22-57

12-14 Sarasota~ Away W 42-33

12-14 Lakeland-George Jenkins~ Away L 15-51

12-14 Inverness-Citrus~ Away L 36-42

12-14 1st Diamondback Duals~ Away 5th/10 teams

12-21 Cougar Invitational% Away 9th/17 teams

01-04 Springstead Invitational# Away 11th/23 teams

01-10 Land O' Lakes+ Away L 25-42

01-10 Wesley Chapel-Wiregrass Ranch+ Away W 66-10

01-10 Land O' Lakes-Sunlake+ Away W 42-30

01-10 Crystal River+ Away L 19-49

01-10 Brooksville-Nature Coast Technical+Away L 33-36

01-11 Weeki Wachee+ Away L 33-39

01-11 Wesley Chapel+ Away L 36-43

01-11 Palm Harbor-University+ Away L 15-56

01-11 Dunnellon+ Away W 60-15

01-11 Inverness-Citrus+ Away L 27-48

01-11 Nature Coast Technical Duals+ Away 8th/11 teams

01-25 Englewood-Lemon Bay Tournament Away 10 a.m.

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Home 10 a.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

& Denotes @ Belleview Duals.

+ Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes 1st Diamondback Duals @ Belleview.

% Denotes 18th Cougar Invitational @ Plant City-Durant.

# Denotes @ 24th Springstead Invitational.

+ Denotes @ 5th NCT Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach - Mike Lastra (10th Year: 24-20-0; 152-131-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 New Port Richey-Ridgewood^ Away W 54-15

11-15 Lake Wales^ Away W 54-6

11-15 Weeki Wachee^ Away W 43-30

11-16 Ocala-Trinity Catholic^ Away W 60-12

11-16 Inverness-Citrus^ Away W 43-33

11-16 Gainesville^ Away L 36-39

11-16 Crystal River^ Away L 31-40

11-16 Weeki Wachee Duals II Away 4th/15 teams

11-23 Ocala-Lake Weir+ Away W 50-22

11-23 Ocala-Vanguard+ Away W 45-18

11-23 Belleview+ Away W 43-27

11-23 Brooksville-Hernando+ Away L 33-44

11-23 Gainesville+ Away L 33-39

11-23 Belleview Duals+ Away 3rd/8 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.* Away 12th/30 teams

12-14 Tampa-Jesuit x Away L 15-59

12-14 Spring Hill-Springstead x Away L 15-62

12-15 Lowndes County, Ga. x Away L 24-52

12-14 Hudson-Fivay x Away W 57-24

12-14 Citra-North Marion x Away W 48-6

12-14 Combs Duals IIx Away 4th/6 teams

12-20 Hudson-Fivay% Away W 42-30

12-20 New Port Richey-River Ridge% Away W 49-29

12-20 Crystal River% Away L 27-39

12-21 Wesley Chapel-Wiregrass Ranch% Away W 43-12

12-21 Green Cove Springs-Clay% Away L 15-56

12-21 Land O' Lakes% Away L 33-36

12-21 Inverness-Citrus% Away W 39-39 (via criteria)

12-21 Gulf Duals% Away 7th/16 teams

12-27 Lakeland Holiday Classic II Away 9th/15 teams

01-04 Springstead Invitational# Away 19th/23 teams

01-10 Wesley Chapel-Wiregrass Ranch+ Home W 63-6

01-10 Weeki Wachee+ Home W 35-33

01-10 Land O' Lakes-Sunlake+ Home W 50-30

01-10 Crystal River+ Home L 27-36

01-10 Palm Harbor-University+ Home L 23-52

01-11 Inverness-Citrus+ Home L 33-48

01-11 Wesley Chapel+ Home L 32-41

01-11 Dunnellon+ Home W 48-21

01-11 Brooksville-Hermamdo+ Home W 36-33

01-11 Land O' Lakes+ Home L 30-36

01-11 Combs Duals II+ Home 6th/11 teams

01-17 Clearwater-Countryside& Away W 44-33

01-17 Largo& Away W 70-0

01-17 St. Petersburg& Away W 43-24

01-17 Pinellas Park& Away L 25-48

01-17 Land O' Lakes-Sunlake& Away L 38-42

01-18 New Port Richey-Mitchell& Away W 45-27

01-18 New Port Richey-River Ridge& Away W 50-22

01-18 Hudson-Fivay& Away L 40-42

01-18 Palm Harbor-University& Away L 12-59

01-18 Plant City-Durant& Away L 18-58

01-18 Palm Harbor-University Duals& Away 7th/11 teams

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Away 10 a.m.

02-07 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

+ Denotes @ Belleview Duals.

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 2nd 6-Way Combs Duals @ Spring Hill-Springstead.

! Denotes @ Spring Hill-Springstead.

% Denotes @ 12th New Port Richey-Gulf Duals.

# Denotes 24th Springstead Invitational @ Spring Hill-Springstead.

+ Denotes 5th NCT Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

& Denotes @ Palm Harbor-University Duals.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Springstead Eagles

Head Coach - Sal Basile (2nd Year: 5-0-0; 15-0-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-30 Ocala-Forest Invitational Away 1st/16 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Invitational+ Away 1st/30 teams

12-14 Hudson-Fivay x Home W 53-18

12-14 Brooksville-Nature Coast Technicalx Home W 62-15

12-14 Citra-North Marion x Home W 67-6

12-14 Lowndes County, Ga. x Home W 45-18

12-14 Tampa-Jesuit x Home W 36-33

12-14 Combs 6-Way Duals x Home 1st/6 teams

12-21 Plant City-Durant Inv.# Away 2nd/17 teams

12-28 Kissimmee-Osceola Invitational= Away 6th/29 teams

01-04 Springstead Invitational% Home 2nd/23 teams

01-11 Billy Saylor Invitational& Away 1st (tie)/16 teams

01-17 Brandon Ippolito Tourney~ Away 5 p.m.

01-17 Brandon Ippolito Tourney~ Away 9 a.m.

02-01 Class 2A, District 5 Tourney% Home 10 a.m.

02-07 Class 2A, Region II Tourney! Away 12 p.m.

02-07 Class 2A, Region II Tourney! Away 10 a.m.

02-14 Class 2A State Finals$ Away 10 a.m.

02-15 Class 2A State Finals$ Away 9:30 a.m.

^ Denotes @ Ocala-Forest Invitational

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 2nd Combs 6-Way Duals @ Spring Hill-Springstead.

# Denotes @ 18th annual Cougar Invitational @ Plant City-Durant.

= Denotes @ 2nd Knockout Christmas Invitational @ Kissimmee-Osceola.

% Denotes @ 24th Springstead Invitational.

& Denotes @ Billy Saylor Invitational @ Live Oak-Suwannee.

~ Denotes @ 30th annual Brandon Ippolito Tournament.

% Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Spring Hill-Springstead.

! Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 50th annual Class 2A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Weeki Wachee Hornets

Head Coach - Joe Felice (3rd Year: 18-17; 39-52-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Ocala-Trinity Catholic^ Home W 60-12

11-15 Inverness-Citrus^ Home W 42-33

11-15 Brooksville-Nature Coast Technical^ Home L 30-43

11-16 Gainesville^ Home L 24-48

11-16 New Port Richey-Ridgewood^ Home W 51-15

11-16 Lake Wales^ Home W 54-12

11-16 Belleview^ Home L 28-45

11-16 Weeki Wachee Duals^ Home 6th/16 teams

11-21 The Villages Away W 42-30

11-30 Ocala-Forest Invitational Away 7th/16 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.+ Away 14th/30 teams

12-13 Crystal River~ Away L 25-53

12-13 Brooksville-Hernando~ Away L 26-48

12-13 Belleview~ Away W 40-39

12-14 The Villages~ Away W 42-30

12-14 Ocala-West Port~ Away L 22-48

12-14 Dunnellon~ Away W 48-18

12-14 Inverness-Citrus~ Away W 48-30

12-14 Sarasota~ Away L 36-42

12-14 1st Diamondback Duals~ Away 6th/10 teams

12-20 Orlando-Lake Nona% Away L 24-54

12-20 Harmony% Away L 15-60

12-20 Sanford-Seminole% Away W 54-10

12-21 Jacksonville-Terry Parker% Away W 57-18

12-21 Orlando-Cypress Creek% Away L 27-54

12-21 Seminole-Osceola% Away W 39-39 (via criteria "I")

12-21 Deltona-Pine Ridge% Away W 52-18

12-21 Altamonte Springs-Lake Brantley% Away L 34-46

12-21 Harmony Duals% Away 8th/16 teams

01-04 Springstead Invitational# Away 8th/23 teams

01-10 Brooksville-Hernando& Away W 39-33

01-10 Brooksville-Nature Coast Technical&Away L 33-35

01-10 Land O' Lakes& Away L 39-40

01-10 Dunnellon& Away W 39-20

01-10 Wesley Chapel-Wiregrass Ranch& Away W 46-15

01-11 Palm Harbor-University& Away L 15-59

01-11 Crystal River& Away L 19-43

01-11 Land O' Lakes-Sunlake Away W 36-35

01-11 Wesley Chapel& Away L 24-54

01-11 Inverness-Citrus Away L 31-45

01-11 Combs Duals& Away 7th/11 teams

01-18 Ed Kilpatrick Invitational~ Away 5th/16 teams

01-23 The Villages Home W 36-33

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Away 10 a.m.

02-07 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ 2nd Weeki Wachee Duals.

+ Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ 1st Belleview Duals @ Belleview.

% Denotes @ 7th Harmony Christmas Duals.

& Denotes Combs Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

# Denotes @ 24th Spring Hill-Springstead Invitational.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

Comments

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC