Monday, Sep 01, 2014
Sports

2013-14 HERNANDO COUNTY WRESTLING HONOR ROLL AND RECAPS (thru 12-19)


Published:

TOP 10

RK NAME SCH YR W L PINS

1. Vines, Anthony WW 12th 24* 2 21*

2. Padilla, Dante+ WW 12th 22 4 12

3. Nieves, Jesus+ WW 12th 21 2 15

4. Ertl, Brennan HER 12th 21 3 8

5. Mosher, Bailey HER 11th 21 7 13

6. Genberg, Sonnie HER 12th 19 9 10

7. Gaudin, Jesse= HER 12th 18 1 9

8. Espinosa, Mark NCT 11th 18 4 10

9. Contegiacomo, Anthony NCT 10th 17 4 7

10. DeFranco, Joey NCT 11th 15 6 12

* Denotes county leader

= Denotes 2013 state placer

+ Denotes state qualifier

2013-14 Central Bears (thru 12-19)

NAME YR W L PINS

Brackrog, Selena 12th 2 7 0

Brown, Brandon 12th 11 0 6

Brown, Devin 9th 0 7 0

Carswell, Joy 9th 1 6 0

Keister, Adam 10th 4 3 2

Mestres, Austin 12th 5 2 2

Morales, Steven 10th 0 2 0

TOTALS (7) 23 27 10

2013-14 Hernando Leopards (thru 12-19)

NAME YR W L PINS

Avery, Jamon 11th 0 2 0

Ellerbee, Dakota 9th 1 4 0

Ertl, Andrew 9th 2 6 1

Ertl, Brennan 12th 21 3 8

Fouts, Johnny 10th 12 13 6

Gaudin, Jesse 12th 18 1 9

Genberg, Sonnie 12th 19 9 10

Graves, Robert 10th 2 6 0

Hammett, Colton 10th 1 1 0

Hester, Matt 11th 11 13 0

Listebarger, Michael 10th 3 2 2

Maniates, Cody 9th 4 8 2

Mosher, Bailey 11th 21 7 13

Peeler, Josh 10th 4 9 1

Ray, Tyler 10th 3 2 2

Smith, Bobby 12th 3 6 3

Swain, Ricky 12th 15 13 8

Terkovich, Abel 10th 13 10 5

Watson, Austin 9th 1 2 1

Watson, Jordan 12th 6 9 2

Webber, Austin 11th 15 11 10

Whitaker, Lane 10th 10 8 6

Wilkins, Clint 11th 6 3 1

TOTALS (23) 191 148 90

2013-14 Nature Coast Technical Sharks (thru 12-19)

NAME YR W L PINS

Alicea, Christian 11th 4 8 1

Alicea, Raivyn 11th 15 7 6

Brooks, Dean 10th 14 7 7

Contegiacomo, Anthony 10th 17 4 7

D'Amico, James 10th 2 3 1

Davis, Keegan 10th 3 7 2

DeFranco, Joey 11th 15 6 12

Espinosa, Mark 11th 18 4 10

Gibson, Jordan 9th 1 2 1

Gray, Le'Shaun 11th 10 5 4

Jazikoff, Jeramie 11th 11 4 7

Moore, Austin 11th 3 4 0

Oliveira, Austin 11th 1 0 0

Ritchie, Frank 11th 13 4 6

Rivera, Adrian 11th 14 5 4

Smith, DeShawn 10th 3 6 1

Young, Travis 10th 5 7 4

TOTALS (17) 149 83 73

2013-14 Springstead Eagles (thru 12-19)

NAME YR W L PINS

Buonanno, Vincent 12th 11 5 4

D'Alessandro, Quentin 11th 10 4 5

Erwin, Daniel 9th 1 8 0

Holdway, Rob 11th 4 5 3

Humphrey, Corey 12th 11 2 5

Landgraff, Matt 11th 13 0 9

McDonald, Michael 11th 12 0 8

O'Neil, Travis 12th 0 0 0

Rivera, Jordan 12th 9 0 5

Rivera, Richie 9th 8 5 5

Smith, Andrew 11th 12 2 7

Stoakes, Alex 9th 0 2 0

Swift, Billy 11th 12 1 6

Voisinet, Jonathan 11th 5 6 4

Wiggins, Shane 12th 3 6 2

Williams, Travis 9th 2 2 1

TOTALS (16) 113 48 64

2013-14 Weeki Wachee Hornets (thru 12-19)

NAME YR W L PINS

Beck, Gavin 11th 3 8 2

DeJesus, Nathaniel 10th 12 8 6

Enoch, Brandon 10th 10 10 7

Gathright, Kyle 10th 3 15 0

Gibson, Hunter 9th 10 8 3

Gomez, Alex 9th 5 2 1

Hernandez, Jesse 12th 4 5 2

Nieves, Jesus 12th 21 2 15

Padilla, Dante 12th 22 4 12

Smith, Brandon 10th 18 7 11

Quinn, Austin 10th 2 6 0

Vines, Anthony 12th 24 2 21

Wilson, Jake 10th 6 8 5

TOTALS (13) 140 85 85

2013-14 Hernando County Wrestling Recaps:

2013-14 Central Bears

Head Coach - Tim Brown (2nd Year: 0-7-0; 2-20-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Brooksville-Hernando^ Away L 18-54

11-15 Venice^ Away L 6-76

11-15 Clearwater-Countryside^ Away L 10-66

11-16 Crystal River^ Away L 12-66

11-16 Lecanto^ Away L 18-51

11-16 Land O' Lakes^ Away L 18-60

11-16 Belleview^ Away L 21-60

11-16 Weeki Wachee Duals^ Away 15th/15 teams

11-30 Ocala-Forest Invitational Away DNP

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.* Away 24th/30 teams

12-20 Gulf Duals% Away 3:45 p.m.

12-21 Gulf Duals% Away 10 a.m.

01-03 Springstead Invitational+ Away 2:30 p.m.

01-04 Springstead Invitational+ Away 10 a.m.

01-10 Combs Duals& Away 1 p.m.

01-11 Combs Duals& Away 10 a.m.

01-16 Ippolito Tournament Away 5 p.m.

01-17 Ippolito Tournament Away 10 a.m.

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Away 10 a.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

+ Denotes @ 24th Springstead Invitational @ Spring Hill-Springstead.

& Denotes @ 2nd Combs Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Hernando Leopards

Head Coach - David Pritz (2nd Year: 14-9-0; 22-33-0)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Brooksville-Central^ Away W 54-18

11-15 Land O' Lakes^ Away W 41-33

11-15 Venice^ Away L 6-69

11-16 Lecanto^ Away W 54-18

11-16 Belleview^ Away L 36-42

11-16 Clearwater-Countryside^ Away W 48-33

11-16 Crystal River^ Away L 11-64

11-16 Inverness-Citrus^ Away L 24-60

11-17 Weeki Wachee Duals^ Away 8th/15 teams

11-23 Ocala-Trinity Catholic& Away W 60-18

11-23 Citra-North Marion& Away W 78-6

11-23 Gainesville& Away L 39-42

11-23 Brooksville-Nature Coast Technical&Away W 44-33

11-23 Belleview& Away W 40-39

11-23 Belleview Duals& Away 2nd/8 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.+ Home 9th/30 teams

12-10 Land O' Lakes Home W 48-24

12-13 Ocala-West Port~ Away L 33-39

12-13 Belleview~ Away W 39-34

12-13 Weeki Wachee~ Away W 48-26

12-13 The Villages~ Away W 54-24

12-14 Dunnellon~ Away W 72-6

12-14 Crystal River~ Away L 22-57

12-14 Sarasota~ Away W 42-33

12-14 Lakeland-George Jenkins~ Away L 15-51

12-14 Inverness-Citrus~ Away L 36-42

12-14 1st Diamondback Duals~ Away 5th/10 teams

12-20 Cougar Invitational% Away 3 p.m.

12-21 Cougar Invitational% Away 10 a.m.

01-03 Springstead Invitational# Away 2:30 p.m.

01-04 Springstead Invitational# Away 10 a.m.

01-10 Combs Duals+ Away 1 p.m.

01-11 Combs Duals+ Away 10 a.m.

01-25 Englewood-Lemon Bay Tournament Away 10 a.m.

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Home 10 a.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

& Denotes @ Belleview Duals.

+ Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes 1st Diamondback Duals @ Belleview.

% Denotes 18th Cougar Invitational @ Plant City-Durant.

+ Denotes @ 2nd Combs Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Nature Coast Technical Sharks

Head Coach - Mike Lastra (10th Year: 10-7-0; 138-118-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 New Port Richey-Ridgewood^ Away W 54-15

11-15 Lake Wales^ Away W 54-6

11-15 Weeki Wachee^ Away W 43-30

11-16 Ocala-Trinity Catholic^ Away W 60-12

11-16 Inverness-Citrus^ Away W 43-33

11-16 Gainesville^ Away L 36-39

11-16 Crystal River^ Away L 31-40

11-16 Weeki Wachee Duals II Away 4th/15 teams

11-23 Ocala-Lake Weir+ Away W 50-22

11-23 Ocala-Vanguard+ Away W 45-18

11-23 Belleview+ Away W 43-27

11-23 Brooksville-Hernando+ Away L 33-44

11-23 Gainesville+ Away L 33-39

11-23 Belleview Duals+ Away 3rd/8 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.* Away 12th/30 teams

12-14 Tampa-Jesuit x Away L 15-59

12-14 Spring Hill-Springstead x Away L 15-62

12-15 Lowndes County, Ga. x Away L 24-52

12-14 Hudson-Fivay x Away W 57-24

12-14 Citra-North Marion x Away W 48-6

12-14 Combs Duals IIx Away 4th/6 teams

12-20 Gulf Duals% Away 3:45 p.m.

12-21 Gulf Duals% Away 10 a.m.

12-27 Lakeland Holiday Classic II Away 10 a.m.

01-03 Springstead Invitational# Away 2:30 p.m.

01-04 Springstead Invitational# Away 10 a.m.

01-10 Combs Duals+ Home 1 p.m.

01-11 Combs Duals+ Home 10 a.m.

01-17 Palm Harbor-University Duals& Away 2 p.m.

01-17 Palm Harbor-University Duals& Away 9 a.m.

02-01 Class 1A, District 6 Tourney% Away 10 a.m.

02-08 Class 1A, Region II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 Class 1A, Region II Tourney= Away 10 a.m.

02-14 Class 1A State Finals$ Away 12 p.m.

02-15 Class 1A State Finals$ Away 9 a.m.

^ Denotes @ Weeki Wachee Duals.

+ Denotes @ Belleview Duals.

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 2nd 6-Way Combs Duals @ Spring Hill-Springstead.

! Denotes @ Spring Hill-Springstead.

% Denotes @ 12th New Port Richey-Gulf Duals.

# Denotes 24th Springstead Invitational @ Spring Hill-Springstead.

+ Denotes @ Combs Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

& Denotes @ Palm Harbor-University Duals.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Springstead Eagles

Head Coach - Sal Basile (2nd Year: 5-0-0; 15-0-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-30 Ocala-Forest Invitational Away 1st/16 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Invitational+ Away 1st/30 teams

12-14 Hudson-Fivay x Home W 53-18

12-14 Brooksville-Nature Coast Technicalx Home W 62-15

12-14 Citra-North Marion x Home W 67-6

12-14 Lowndes County, Ga. x Home W 45-18

12-14 Tampa-Jesuit x Home W 36-33

12-14 Combs 6-Way Dualsx Home 1st/6 teams

12-20 Plant City-Durant Inv.# Away 3 p.m.

12-21 Plant City-Durant Inv.# Away 9 a.m.

12-27 Kissimmee-Osceola Invitational= Away 3 p.m.

12-27 Kissimmee-Osceola Invitational= Away 10 a.m.

01-03 Springstead Invitational Home 3 p.m.

01-04 Springstead Invitational Home 10 a.m.

01-10 Suwannee Invitational Away 3 p.m.

01-11 Suwannee Invitational Away 10 a.m.

01-17 Brandon Ippolito Tourney~ Away 5 p.m.

01-17 Brandon Ippolito Tourney~ Away 9 a.m.

02-01 Class 2A, District 5 Tourney% Home 10 a.m.

02-07 Class 2A, Region II Tourney! Away 12 p.m.

02-07 Class 2A, Region II Tourney! Away 10 a.m.

02-14 Class 2A State Finals$ Away 10 a.m.

02-15 Class 2A State Finals$ Away 9:30 a.m.

^ Denotes @ Ocala-Forest Invitational

# Denotes @ 18th annual Plant City-Durant Invitational @ Strawberry Festival Fairgrounds.

* Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis Invitational @ Brooksville-Hernando.

x Denotes @ 2nd Combs 6-Way Duals @ Spring Hill-Springstead.

= Denotes @ 2nd Knockout Christmas Invitational @ Kissimmee-Osceola.

~ Denotes @ 30th annual Brandon Ippolito Tournament.

% Denotes @ Class 2A, District 5 Tournament @ Spring Hill-Springstead.

! Denotes @ Class 2A, Region II Tournament @ Brandon.

$ Denotes @ 50th annual Class 2A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

2013-14 Weeki Wachee Hornets

Head Coach - Joe Felice (3rd Year: 9-7; 30-42-0 lifetime)

DATE OPPONENT SITE RESULT/TIME

11-15 Ocala-Trinity Catholic^ Home W 60-12

11-15 Inverness-Citrus^ Home W 42-33

11-15 Brooksville-Nature Coast Technical^ Home L 30-43

11-16 Gainesville^ Home L 24-48

11-16 New Port Richey-Ridgewood^ Home W 51-15

11-16 Lake Wales^ Home W 54-12

11-16 Belleview^ Home L 28-45

11-16 Weeki Wachee Duals^ Home 6th/16 teams

11-21 The Villages Away W 42-30

11-30 Ocala-Forest Invitational Away 7th/16 teams

12-07 Brooksville-Kiwanis Inv.+ Away 14th/30 teams

12-13 Crystal River~ Away L 25-53

12-13 Brooksville-Hernando~ Away L 26-48

12-13 Belleview~ Away W 40-39

12-14 The Villages~ Away W 42-30

12-14 Ocala-West Port~ Away L 22-48

12-14 Dunnellon~ Away W 48-18

12-14 Inverness-Citrus~ Away W 48-30

12-14 Sarasota~ Away L 36-42

12-14 1st Diamondback Duals~ Away 6th/10 teams

12-20 Harmony Duals Away 3 p.m.

12-21 Harmony Duals Away 10 a.m.

01-03 Springstead Invitational# Away 2:30 p.m.

01-04 Springstead Invitational# Away 10 a.m.

01-10 Combs Duals& Home 1 p.m.

01-11 Combs Duals& Home 10 a.m.

01-18 Ed Kilpatrick Invitational~ Away 10 a.m.

01-23 The Villages Home 6 p.m.

02-06 1A-6 Tourney% Away 10 a.m.

02-10 1A-II Tourney= Away 1:30 p.m.

02-11 1A-II Tourney= Away 10 a.m.

02-17 1A State Finals$ Away 5th/87 teams

^ Denotes @ 2nd Weeki Wachee Duals.

+ Denotes @ 32nd Brooksville-Kiwanis-Invitational @ Brooksville-Hernando.

~ Denotes @ 1st Belleview Duals.

% Denotes @ Harmony Duals.

& Denotes Combs Duals @ Brooksville-Nature Coast Technical.

# Denotes @ Spring Hill-Springstead Invitational.

% Denotes @ Class 1A, District 6 Tournament @ Brooksville-Hernando.

= Denotes @ Class 1A, Region II Tournament @ Green Cove Springs-Clay.

$ Denotes @ 50th annual Class 1A State Finals @ Lakeland-The Lakeland Center.

Comments
Trending Now

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC