Sunday, Dec 28, 2014
Sports

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY HONOR ROLL AND RECAPS (thru 09-20)

BY TONY CASTRO
Hernando Today

Published:

View allPage 1 of 2 | Next page

Page 2 of 2 | View all Previous page

TOP 10

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 2 19:16.05

2. Lacy, Alexa 10 NCT 1 21:58.06

3. Deligio, Alyssa 12 NCT 1 22:07.55

4. Newton, Tiana 11 SPG 1 22:32.98

5. Horn, Brianna 12 NCT 1 23:00.29

6. Arvay, Kaylee 12 NCT 1 23:02.87

7. Jackson, Joy 10 SPG 2 23:05.33

8. March, Summer 10 NCT 1 23:12.10

9. Thomson, Mary 12 NCT 1 23:19.03

10. Burchhardt, Crystal 12 NCT 1 23:43.90

OVERALL

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 2 19:16.05

2. Lacy, Alexa 10 NCT 1 21:58.06

3. Deligio, Alyssa 12 NCT 1 22:07.55

4. Newton, Tiana 11 SPG 1 22:32.98

5. Horn, Brianna 12 NCT 1 23:00.29

6. Arvay, Kaylee 12 NCT 1 23:02.87

7. Jackson, Joy 10 SPG 2 23:05.33

8. March, Summer 10 NCT 1 23:12.10

9. Thomson, Mary 12 NCT 1 23:19.03

10. Burchhardt, Crystal 12 NCT 1 23:43.90

11. Morris, Ashley 10 HER 2 23:53.59

12. Reyes, Dominique 10 HER 2 24:57.90

13. Barbee, Jenna 11 CEN 2 24:59.79

14. Menendez, Alyssa 10 SPG 2 25:08.35

15. Ede, Alexandra 10 SPG 1 25:11.56

16. Zieman, Alexandra 12 SPG 2 25:25.13

17. Pandolfo, Toni 09 SPG 2 25:52.97

18. Vidaud, Jacey 11 NCT 1 25:59.59

19. Benson, Heaven 10 HER 2 26:16.23

20. LaPorte, Berkley 12 HER 2 26:31.54

21. Diven, Julia 10 SPG 2 26:53.83

22. Santana, Amanda 11 SPG 2 27:11.70

23. Gouldey, Jenna 12 WW 2 27:20.23

24. King, Sara 09 HER 2 28:10.92

25. Carrier, Nicole 11 CEN 2 28:29.17

26. Osborn, Amanda 10 SPG 2 28:34.86

27. Zeetler, Marli 10 CEN 1 29:51.30

28. Van Wagner, Audrey 10 CEN 2 30:55.15

29. Daniels, Brianna 11 CEN 2 31:01.57

30. Minnie, Arianna 09 HER 1 32:37.94

31. Mobley, Raquel 10 HER 1 34:08.84

32. Mobley, Racquail 10 HER 1 39:21.10

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY RECAPS (thru 09-20)

- Compiled by TONY CASTRO

CENTRAL BEARS

Head Coach - Jen Merschbach (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 23rd/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 4:45 p.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

HERNANDO LEOPARDS

Head Coach - David Wilson (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 16th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 4th/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 7:30 a.m.

09-28 River Ridge Invitational River Ridge campus 8 a.m.

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

NATURE COAST TECHNICAL SHARKS

Head Coach - Eric Milholland (2nd Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 1st/4 teams

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park 7:30 a.m.

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 4:45 p.m.

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

SPRINGSTEAD EAGLES

Head Coach - Joel Myers (7th Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 8th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 2nd/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 7:30 a.m.

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-24 Class 3A, District 6 Brooksville-McKethan Lake 4:30 p.m.

11-02 Class 3A, Region II Orlando-Lake Nona 8 a.m.

11-09 Class 3A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

WEEKI WACHEE HORNETS

Head Coach - Patrick Skipper (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto NTS

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park 7:30 a.m.

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 4:45 p.m.

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

View allPage 1 of 2 | Next page

Page 2 of 2 | View all Previous page

Comments
Trending Now

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC