Sunday, Aug 31, 2014
Sports

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY HONOR ROLL AND RECAPS (thru 10-04)


Published:

TOP 10

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 3 19:16.05

2. Lacy, Alexa 10 NCT 3 21:34.68

3. Deligio, Alyssa 12 NCT 3 21:54.24

4. Burchhardt, Crystal 12 NCT 3 22:09.33

5. Newton, Tiana 11 SPG 2 22:19.00

6. March, Summer 10 NCT 3 22:53.01

7. Thomson, Mary 12 NCT 3 22:54.37

8. Horn, Brianna 12 NCT 1 23:00.29

9. Arvay, Kaylee 12 NCT 3 23:02.87

10. Jackson, Joy 10 SPG 3 23:05.33

OVERALL

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 3 19:16.05

2. Lacy, Alexa 10 NCT 3 21:34.68

3. Deligio, Alyssa 12 NCT 3 21:54.24

4. Burchhardt, Crystal 12 NCT 3 22:09.33

5. Newton, Tiana 11 SPG 2 22:19.00

6. March, Summer 10 NCT 3 22:53.01

7. Thomson, Mary 12 NCT 3 22:54.37

8. Horn, Brianna 12 NCT 1 23:00.29

9. Arvay, Kaylee 12 NCT 3 23:02.87

10. Jackson, Joy 10 SPG 3 23:05.33

11. Morris, Ashley 10 HER 3 23:53.59

12. Reyes, Dominique 10 HER 2 24:31.00

13. Zieman, Alexandra 12 SPG 3 24:34.00

14. Barbee, Jenna 11 CEN 3 24:59.79

15. Menendez, Alyssa 10 SPG 2 25:08.35

16. Ede, Alexandra 10 SPG 1 25:11.56

17. Vidaud, Jacey 11 NCT 3 25:11.57

18. Diven, Julia 10 SPG 3 25:19.00

19. Piccinini, Theresa 10 NCT 2 25:25.00

20. Gouldey, Jenna 12 WW 3 25:33.00

21. Pandolfo, Toni 09 SPG 3 25:44.00

22. LaPorte, Berkley 12 HER 3 26:09.00

23. Benson, Heaven 10 HER 3 26:16.23

24. Santana, Amanda 11 SPG 3 27:11.70

25. King, Sara 09 HER 3 28:10.92

26. Carrier, Nicole 11 CEN 3 28:29.17

27. Osborn, Amanda 10 SPG 2 28:34.86

28. Zeetler, Marli 10 CEN 2 29:51.30

29. Van Wagner, Audrey 10 CEN 3 30:03.30

30. Daniels, Brianna 11 CEN 3 31:01.57

31. Minnie, Arianna 09 HER 1 32:37.94

32. Mobley, Raquel 10 HER 1 34:08.84

33. Mobley, Racquail 10 HER 1 39:21.10

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY RECAPS (thru 10-04)

- Compiled by TONY CASTRO

CENTRAL BEARS

Head Coach - Jen Merschbach (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 23rd/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 12th/14 teams

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

HERNANDO LEOPARDS

Head Coach - David Wilson (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 16th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 4th/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 20th/23 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

NATURE COAST TECHNICAL SHARKS

Head Coach - Eric Milholland (2nd Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 1st/4 teams

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park 8th/23 teams

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 3rd/14 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

SPRINGSTEAD EAGLES

Head Coach - Joel Myers (7th Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 8th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 2nd/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 12th/23 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-24 Class 3A, District 6 Brooksville-McKethan Lake 4:30 p.m.

11-02 Class 3A, Region II Orlando-Lake Nona 8 a.m.

11-09 Class 3A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

WEEKI WACHEE HORNETS

Head Coach - Patrick Skipper (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto NTS

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park NTS

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 8 a.m.

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 7:45 a.m.

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 4 p.m.

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 5:30 p.m.

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9 a.m.

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park TBA

Comments

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC