Monday, Sep 01, 2014
Sports

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY HONOR ROLL AND RECAPS (thru 11-08)


Published:

TOP 10

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 7 18:31.41$

2. Deligio, Alyssa 12 NCT 8 20:27.00

3. Lacy, Alexa 10 NCT 8 20:46.98

4. Newton, Tiana 11 SPG 6 21:13.28

5. Burchhardt, Crystal 12 NCT 6 21:34.00

6. Jackson, Joy 10 SPG 8 21:44.01

7. March, Summer 10 NCT 8 21:54.00

8 Horn, Brianna 12 NCT 6 21:59.35

9. Morris, Ashley 10 HER 8 22:03.06

10. Thomson, Mary 12 NCT 8 22:10.54

OVERALL

RK NAME GRADE SCH RACES TIME

1. Philpott, Amber 10 SPG 7 18:31.41$

2. Deligio, Alyssa 12 NCT 8 20:27.00

3. Lacy, Alexa 10 NCT 8 20:46.98

4. Newton, Tiana 11 SPG 6 21:13.28

5. Burchhardt, Crystal 12 NCT 6 21:34.00

6. Jackson, Joy 10 SPG 8 21:44.01

7. March, Summer 10 NCT 8 21:54.00

8 Horn, Brianna 12 NCT 6 21:59.35

9. Morris, Ashley 10 HER 8 22:03.06

10. Thomson, Mary 12 NCT 8 22:10.54

11. Zieman, Alexandra 12 SPG 8 22:27.18

12. Arvay, Kaylee 12 NCT 6 22:31.91

13. Pandolfo, Toni 09 SPG 8 23:05.48

14. Diven, Julia 10 SPG 8 23:42.50

15. Gouldey, Jenna 12 WW 4 23:47.07

16. Vidaud, Jacey 11 NCT 5 23:54.56

17. Benson, Heaven 10 HER 7 24:07.50

18. Piccinini, Theresa 10 NCT 4 24:08.65

19. Reyes, Dominique 10 HER 6 24:13.00

20. LaPorte, Berkley 12 HER 6 24:42.96

21. Barbee, Jenna 11 CEN 5 24:59.79

22. Menendez, Alyssa 10 SPG 2 25:08.35

23. Ede, Alexandra 10 SPG 3 25:11.56

24. Santana, Amanda 11 SPG 7 26:06.23

25. King, Sara 09 HER 6 26:39.85

26. Osborn, Amanda 10 SPG 3 28:08.00

27. Carrier, Nicole 11 CEN 4 28:29.17

28. Van Wagner, Audrey 10 CEN 5 28:53.06

29. Daniels, Brianna 11 CEN 5 29:29.24

30. Zeetler, Marli 10 CEN 2 29:51.30

31. Minnie, Arianna 09 HER 4 30:06.07

32. McKinney, Joanna 09 WW 1 30:14.78

33. Helm, Monique 11 WW 1 31:24.73

34. Mobley, Racquel 10 HER 3 31:52.60

35. Mobley, Racquail 10 HER 2 37:23.45

$ - Denotes Hernando County 5K record

2013 HERNANDO COUNTY GIRLS CROSS COUNTRY RECAPS (thru 11-08)

- Compiled by TONY CASTRO

CENTRAL BEARS

Head Coach - Jen Merschbach (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 23rd/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 12th/14 teams

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park NTS

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake NTS

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus DNP

HERNANDO LEOPARDS

Head Coach - David Wilson (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 16th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 4th/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 20th/23 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 6th/25 teams

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 13th/14 teams

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 6th/6 teams

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 4th/7 teams

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 9th/13 teams

NATURE COAST TECHNICAL SHARKS

Head Coach - Eric Milholland (2nd Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 1st/4 teams

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park 8th/23 teams

09-26 Largo Invitational Eagle Lake Park 3rd/14 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 21st/25 teams

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 1st/14 teams

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 1st/6 teams

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus 1st/7 teams

11-02 Class 2A, Region II Brooksville-Nature Coast campus 6th/13 teams

11-09 Class 2A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park 7:55 a.m.

SPRINGSTEAD EAGLES

Head Coach - Joel Myers (7th Year)

DATE RACE SITE RESULT/TIME

09-07 Lecanto Inv. Lecanto 8th/23 teams

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus 2nd/4 teams

09-21 Mitchell Invitational New Port Richey-Starkey Park 12th/23 teams

10-05 Gator Invitational Crews Lake Park 14th/25 teams

10-12 Citrus Invitational Inverness-Whispering Pines Park 2nd/14 teams

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake 3rd/ 6 teams

10-24 Class 3A, District 6 Brooksville-McKethan Lake 3rd/7 teams

11-02 Class 3A, Region II Orlando-Lake Nona 9th/13 teams

11-09 Class 3A, State Finals Tallahassee-Apalachee Regional Park 9:10 a.m./1 qualifier

WEEKI WACHEE HORNETS

Head Coach - Patrick Skipper (1st Year)

DATE RACE SITE RESULT

09-07 Lecanto Inv. Lecanto NTS

09-14 Shark Invitational Brooksville-Nature Coast campus NTS

09-21 Mitchell Inv. New Port Richey-Starkey Park NTS

09-28 CCC Invitational Clearwater Central Catholic NTS

10-17 Hernando/Citrus Classic Brooksville-McKethan Lake NTS

10-25 Class 2A, District 7 Brooksville-Nature Coast campus NTS

Comments
Trending Now

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC