Wednesday, Apr 23, 2014
Sports

SPORTS CALENDAR (Week of Jan. 27)


Published:   |   Updated: January 28, 2014 at 09:36 PM

Monday, Jan. 27

Girls Basketball:

Class 5A, District 7 Tournament

at Pasco

Game 1 - No. 7 Weeki Wachee vs. No. 2 Pasco, 7 p.m.

Class 6A, District 10 Tournament

Game 1 - No. 5 Springstead at No. 4 Largo, 6:30 p.m.

Boys Basketball:

Central at South Sumter, 7:30 p.m.

Nature Coast at Springstead, 7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 28

Girls Soccer:

Class 3A, Region II semifinal

Land O' Lakes at Nature Coast, 7 p.m.

Girls Basketball:

Class 5A, District 7 Tournament

at Pasco

Game 2 - No. 4 Central vs. No. 5 Zephyrhills, 6:30 p.m.

Game 3 - No. 3 Hernando vs. No. 6 Wesley Chapel, 8 p.m.

Class 6A, District 10 Tournament

Game 2 - Game 1 winner at No. 1 St. Petersburg-Dixie Hollins, 7 p.m.

Game 3 - No. 3 Seminole-Osceola at No. 2 Mitchell, 7 p.m.

Class 2A, District 8 Tournament

at St. Petersburg-Keswick Christian School

Game 1 - No. 4 St. Petersburg-Canterbury vs. No. 5 Clearwater-Lakeside Christian, 5 p.m.

Game 2 - No. 3 HCA vs. No. 4 Tampa-Citrus Park Christian, 6:30 p.m.

Boys Basketball:

Dunnellon at Central, 7:30 p.m.

Hernando at Springstead, 7:30 p.m.

HCA at Ocala-Meadowbrook, 7 p.m.

Anclote at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 29

Girls Basketball:

Class 5A, District 7 Tournament

at Pasco

Game 4 - Game 1 winner vs. Game 3 winner, 6:30 p.m.

Game 5 - No. 1 Nature Coast vs. Game 2 winner, 8 p.m.

Boys Basketball:

Lecanto at Nature Coast, 7:30 p.m.

Weeki Wachee at Fivay, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 30

Boys Soccer:

Class 3A, Region II quarterfinal

Nature Coast at Sunlake, 7 p.m.

Girls Basketball:

Class 2A, District 8 Tournament

at St. Petersburg-Keswick Christian School

Game 3 - No. 2 Tampa-Bayshore Christian vs. Game 2 winner, 5 p.m.

Game 4 - No. 1 Keswick Christian vs. Game 1 winner, 6:30 p.m.

Boys Basketball:

Fivay at Central, 7:30 p.m.

Lecanto at Hernando, 7:30 p.m.

Bishop McLaughlin at HCA, 7 p.m.

Crystal River at Weeki Wachee, 7:30 p.m.

Friday, Jan 31

Girls Basketball:

Class 5A, District 7 Tournament

at Pasco

Game 6 - Championship, 7 p.m.

Class 6A, District 10 Tournament

Game 4 - Championship at higher seed, 7 p.m.

Class 2A, District 8 Tournament

at St. Petersburg-Keswick Christian School

Game 5 - Championship, 7 p.m.

Boys Basketball:

Hernando at Citrus, 7 p.m.

HCA at Central Florida Christian, 7 p.m.

Springstead at Tavares, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 1

Wrestling:

Class 1A, District 6 Tournament

Central, Nature Coast, Weeki Wachee at Hernando, 10 a.m.

Class 2A, District 5 Tournament

at Springstead, 10 a.m.

Comments

Part of the Tribune family of products

© 2014 TAMPA MEDIA GROUP, LLC